Během „volebního“ weekendu se výjezdní tým CLIPu vypravil na speciální misi na Ostravsko, konkrétně na XXIII. konferenci dětských hematologů a onkologů České a Slovenské republiky. Páteční dopoledne tak byla vyprodána většina sedadel v expresních vlacích ČD i nejmenovaných dvou soukromých přepravců. Eliška Streitová a Weru Grecová representovaly diagnostickou laboratoř, postgraduální studenty genderově uniformně Míša Nováková, Olga Zimmermannová a Mischa Kotrová. Sestava starších a/nebo pokročilých zahrnovala Ester Mejstříkovou, Markétu K. Žaliovou, Jana Zunu a vedoucí obou laboratoří Jana Trku a Ondřeje Hrušáka. Samozřejmě se konference aktivně účastnily i další vědecké výpěstky laboratoří CLIP: Karel Švojgr, Láďa Krol, Michal Zápotocký a Lucie Šrámková.
CLIP se představil (po dobrých zkušenostech z minulých let s podobným typem programu) s edukačním symposiem na téma akutní myeloidní leukemie. Markéta představila novinky v biologii AML, Eliška uvedla do kontextu novou molekulární diagnostiku, Ester nastínila možnosti a problémy průtokové cytometrie v oblasti diagnostiky a detekce MRN a na závěr Lucie Šrámková shrnula léčebné výsledky a „outline“ nového protokolu. Přednášky byly výborně připravené, ideálně na sebe tematicky navazovaly a jistě osvítily nemalou část klinického publika. V každém případě měly vynikající ohlas!
Ve vědecké části meetingu vystoupily se svými příspěvky Míša (o MDS a aplastické anemii) a Mischa s prvními výsledky sekvenování nové generace (jak a zda vůbec tyto výsledky osvítily klinické publikum není ze získaných ohlasů zcela jasné…). Olga získala za svůj příspěvek DYNAMIKA VÝVOJE SEKUNDÁRNÍCH LEUKÉMIÍ S PŘESTAVBAMI GENU MLL ocenění za nejlepší přednášku celé konference. Tématem přednášky byl vznik a vývoj preleukemického klonu u akutních leukemií v modelových situacích sekundárních leukémií a leukémií s pomalým nástupem. Olga úspěch završila získáním ocenění za poster s názvem MULTIREZISTENCE KE KINÁZOVÝM INHIBITORŮM U TEL/ABL-POZITIVNÍ AKUTNÍ LYMFOBLASTICKÉ LEUKÉMIE, vycházející z dalšího projektu na kterém pracuje pod vedením Markéty. Než ceny přišly, měla Olga pěknou příležitost se o podobných oceněních hanlivě vyjádřit – doufáme, že nyní změnila názor… V každém případě Olze i jejím školitelům blahopřejeme a fotografickou publikaci o Ostravě jí přejeme!
Pracovníci, studenti a odchovanci CLIPu se dobře drželi i v dalších doprovodných aktivitách a soutěžích – např. kdo vydrží nejdéle tancovat ve Stodolní ulici, kdo bude uzavírat konferenční večírek, kdo bude nejvtipněji komentovat vzhled ostatních účastníků společenského večera atd. Mezi neodborné „highlights“ patřily i návštěvy dolu Landek (v montérkách do díry) či areálu vysokých pecí v Dolních Vítkovicích (v přilbě na věž). Volební výsledky (všude a na Ostravsku zvlášť) bohužel mezi žádné „highlights“ nepatřily…
A příští rok se všichni vypravíme do Olomouce!
-jt-
Vycházející hvězdy CLIPu ve výši 60 metrů nad Vítkovicemi