Jan Trka na symposiu v Institute Pasteur

Kolikrát se vám poštěstí být vyzvaným řečníkem na symposiu nabitém velkými jmény, na místě, které resonuje historií medicíny, ve městě, kam všichni chtějí jet? Pozvání na přednášku v Institute Pasteur v Paříži na XXVII. symposiu Mezinárodní společnosti pro komparativní výzkum leukemií a příbuzných chorob (IACRLRD) je právě takovou příležitostí. Na letišti čeká limusina a ušetří tak půldruhé hodiny cesty příslovečně dokonalou pařížskou MHD. Nervosita se mísí s pýchou; stres umenšuje fakt, že přednáším hned v první sekci a budu to mít tedy rychle za sebou. Vytasím se navíc s tradičním, notně již opelichaným „medvědem“ o fúzních genech jako prvních událostech při vzniku dětských ALL (třebaže přepracovanou versí s novými daty a diapositivy!!!). Odvrátil jsem (snad) úspěšně i záludnou otázku na funkci ETV6 od Adolfa Ferranda z New Yorku (evidentně něco ví o genetice ALL!), které jsem rozuměl jen polovinu. Rychlý konec stresu oceňuji o to víc, když nastupují další přednášející: Lucy Godley z Chicaga (bývalá Jozefova šéfka, smějeme se na sebe), Jean Soulier (ERG ještě zabolí, ale je to sympaťák – a přetáhne přednášku jen na dvojnásobek délky), Alain Fischer (mají Francouzi někoho lepšího?! Snad jen Tony Parker na posici rozehrávače San Antonio Spurs…), Hagop Kantarjan z Houstonu (skromně podotknuvší, že poprvé v historii někdo publikoval lepší výsledky léčby dospělých ALL než oni…) nebo Richard Larson, Oliver Ottmann, Michel Sadelain z MSK v New Yorku (zakladatel sekty CAR-Tcell), Torsten Haferlach (genetický milionář z Mnichova), Emilia Montserat, Simona Soverini (kamarádka Katky Machové – obě měří 190) nebo Giuseppe Saglio, Nikola Gökbuget (když děláte MRD u německých dospělých ALL, evidentně se rychleji proslavíte L) nebo Hugues de Thé (hvězda, až na šátek v košili místo kravaty) a na závěr Clara Bloomfield. A několik zajímavých překvapení: skvělá práce na identifikaci kmenových buněk u MDS od Erica Jacobsena a Pettera Wolla, Mosquito Bite Severe Allergy syndrom v Japonsku končící EBV lymfoproliferací (brr), Ali Bazarbachi o HTLV-1 (kruci, tolik článků v Bloodu z Bejrútu), mikroanatomie niche v kostní dřeni u CML (Daniela Krause).

A jinak? Déšť, stávka zaměstnanců museí (sbohem výstavo v Musee d’Orsay během polední pausy); takže kromě odborného programu snad jen večeře v hotelu Shangri-la (dům patřil prasynovci Napoleona Bonaparta princi Rolandu Bonapartovi a časopis Forbes ho označil za nejlepší hotel v Paříži): kdy uvidíte při večeři z terasy osvětlenou Eiffelovku?!

-jt-

Vytvořeno: 5. 10. 2015 / Upraveno: 5. 10. 2015 / Odpovědná osoba: Administrátor