ESID Summer School (25.9. – 30.9. 2013)

Slábnoucí sluneční paprsky, pomalu se zkracující dny a ranní mlhy jsou předzvěstí přicházejícího podzimu v Česku. Jenže my jsme právě na řeckém ostrově Kréta, kde slunce pálí, moře šplouchá a kde ESID (European Society for Immunodeficiencies) pořádá Summer School 2013. ESID Summer School je vyjímečný kurz, kde má každý rok 22 vybraných studentů z celého světa možnost setkat se s předními odborníky z oblasti medicíny a základního výzkumu primárních defektů imunitního systému a získat vědomosti, které jim žádná učebnice nedá. Letošní program byl nabitý a naplánovaný do každé minuty. Mezi učiteli a organizátory byli např. Andrew Cant, Esther de Vries, Mirjam van der Burg, Helen Chapel, Klaus Warnatz, Georg Holländer nebo Steve Holland. Formou prezentací (zejména nás studentů) a bouřlivých diskuzí jsme se na konkrétních případech seznámili se všemi dosud známými lidskými primárními imunodeficity, problémy při jejich definici, s klinickými i laboratorními nálezy a možností léčby. Nechyběly ani edukační přednášky z oblasti základního výzkumu. V době osobního volna, taktéž naplánovaného na minutu, jsme využili možnost zaplavat si v moři či zahrát společně pétanque na pláži. Náš tým „B-each cells“ bohužel nevyhrál, radost ze hry ale byla obrovská! ESID Summer School se každý student, mladý vědecký pracovník či lékař může zúčastnit jen jednou. Následně se zařadí mezi tzv. ESID Juniors a má možnost se dále vzdělávat a setkávat s účastníky Summer Schools na edukačních dnech konferencí ESID.

Vřele doporučuji! Veronika Kanderová

Vytvořeno: 14. 10. 2013 / Upraveno: 14. 10. 2013 / Odpovědná osoba: Administrátor